Solárny systém na horskom hoteli v Rakúsku

Medzi netradičné realizácie slnečných kolektorov z produkcie našej spoločnosti sa zaradil aj hotel Landhaus St. Georg, ktorý sa nachádza v krásnom alpskom prostredí v blízkosti rakúskeho lyžiarskeho strediska Schladming. Na jeseň roku 2019 prebehla modernizácia technologického zariadenia na ohrev vody v hoteli pomocou nášho montážneho partnera, firmy Quest elements s.r.o..

Pri modernizácii technologického zariadenia na ohrev vody v hoteli bolo inštalovaných 16 solárnych kolektorov TS 500 s účinnou plochou kolektorov 36 m². Kolektory ohrievajú vodu v 3 nových akumulačných zásobníkoch, každý s objemom 800 l a celkovým objemom 2 400 l, ktoré nahradili už dožívajúce pôvodné bojlery pochádzajúce ešte z roku 1988. Systém je dimenzovaný tak, aby počas letnej sezóny pokryl potrebu teplej vody pre 40 – 50 hostí bez dodatočného ohrevu kotlami.

Pozitívne skúsenosti

Slovenskí majitelia hotela Landhaus St. Georg sa rozhodli v roku 2019 modernizovať technologické zariadenie na ohrev vody v hoteli. Keďže na ďalších svojich objektoch majitelia už využívajú slnečné kolektory spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar a poznajú ich prínosy, inštalácia na hoteli v Schladmingu bola len otázkou času. Vzhľadom na predchádzajúce pozitívne skúsenosti s našim montážnym partnerom Jánom Žažom z firmy Quest elements s.r.o. sa rozhodli opäť využiť jeho služby a na inštaláciu povolali práve jeho. Na jeseň 2019, v krátkej prestávke medzi letnou a zimnou sezónou, tak došlo k realizácii solárneho systému. Táto inštalácia priniesla hneď niekoľko výhod. Okrem funkčného prínosu, kedy solárny systém ohrieva vodu a šetrí tak financie majiteľom, je pridanou hodnotou aj to, že hotel zbytočne nezaťažuje životné prostredie. Navyše je inštalácia zvládnutá mimoriadne dobre aj z estetického hľadiska.

Ohrev vody aj temperovanie

Ako to pri takýchto inštaláciách býva, nebolo ľahké ich vtesnať do existujúcich priestorov, ale aj túto výzvu montážny partner zvládol. Kým v lete je systém dimenzovaný tak, aby pokryl potrebu teplej vody pre 40 až 50 hostí, v zimnej sezóne solárne kolektory sekundujú doterajším kotlom slúžiacim aj na kúrenie a v čase zhoršených podmienok vodu aspoň predohrejú.

V období medzi sezónami, kedy je hotel pre hostí zatvorený, slúžia slnečné kolektory na temperovanie celého objektu. Hotel sa totiž nachádza v nadmorskej výške 800 m, a tak počas jarného a jesenného obdobia je vhodné do objektu priniesť trochu tepelnej pohody. V dohľadnej dobe sa počíta aj s doplnením online monitoringu teplôt v zásobníkoch a aj na kolektoroch cez internet pre lepšiu kontrolu a dohľad nad systémom. Projektovaná návratnosť investície do solárneho systému bola na úrovni 5 rokov.

Zdieľať Realizáciu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp